وبلاگ

مدرسه شاهپور

جاذبه های گردشگری رشت بخش سوم مدرسه شاپور

دبیرستان شاهپور رشت که در حال حاضر دبیرستان شهیدبهشتی نام دارد، در زمان قاجاریه به دست آلمان ها بنا شد و در سال ۱۳۱۵ به بهره برداری رسید. اگر از بالا به این مدرسه نگاه کنید مانند یک عقاب است. همچنین این مدرسه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بزرگان زیادی مانند محمّد معین، مجید سمیعی، هوشنگ ابتهاج سمیعی در این مدرسه تحصیل کرده اند.

دبیرستان شهیدبهشتی رشت که در گذشته شاهپور نامیده می‌شد مربوط به دوره قاجاریان است در شهر رشت، میدان فرهنگ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ عمارت این مدرسه مربوط به دوره پهلوی است و با شمارهٔ ثبت ۱۵۱۷ ب نام دبیرستان شاهپور به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در شهریور ۱۳۹۵ از سوی سازمان میراث فرهنگی، لوحی برای یادبود افتخارات علمی این مدرسه در سر درب ورودی مدرسه نصب گردید. مدیر حال حاضر این مجموعه بزرگ آموزشی، اسماعیل پروانه می‌باشد. دانش آموزان نخبه از سراسر رشت در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند. در تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۸ جشن ۱۰۰ سالگی دبیرستان شاهپور با حضور فارغ التحصیلان و معلمان سالهای مختلف برگزار شد.

جهت احداث مدرسه، زمینی ۱۸ هزار متر مربعی خریداری شد و اطراف آن به جز نواحی شمالی و شرقی به صورت سبزه زار بود. بنای اصلی دبیرستان را مهندسی آلمانی به نام شولتس طراحی کرد و بر ساخت مدرسه نیز تا تکمیل آن نظارت داشت. این مدرسه تقریبا در وسط زمین ساخته شده بود و علاوه بر کلاس درس، دارای آزمایشگاه فیزیک، شیمی و علوم طبیعی بود. همچنین این مدرسه بخش‌هایی شامل سالن، تالار نقاشی، تئاتر، سالن جلسات و بالکنی برای نصب نور افکن‌ها داراست. این بنا در سال ۱۳۹۵ بازسازی شد.

مدرسه شاهپورنمای بالای ساختمان، بیتی از شعر توانا بود هر که دانا بود را داراست و در زیر آن نیز ساعتی نصب شده است. در پایین آن نیز مجسمه فروهر با سیمانی برجسته خودنمایی میکند. استاد بدیع‌الزمان نیز تاریخ ساخت این بنا را در یکی از اشعار خود آورده است. علاوه بر فضای آموزشی، بخش‌هایی دیگر نیز مانند کتابخانه، دفتر دبیرستان و کادر آموزشی نیز احداث گردیدند. در سال ۱۳۱۵، این مدرسه با ۴۲۱ دانش‌آموز به بهره برداری رسید. این مدرسه نوین، در برهه‌های زمانی متفاوت به لحاظ کیفیت آموزشی، ارتقاء می‌یافت. تشکیل انجمن‌های مختلف نظیر انجمن ورزش، طبیعی، نطق و مناظره سالنامه و تألیف، برگزاری کلاس‌های آموزش نظامی، کمک به دانش آموزان تنگدست و… فقط یکی از فوق برنامه‌ها بود. در این مدرسه دختران نیز
درس می‌خواندند.

 

پس از انقلاب اسلامی، زمانی که آذر هوشنگ مدیریت دبیرستان را بر عهده گرفت، نام آن به دبیرستان آزادگان تغییر پیدا کرد. زمانی که محمد باقر نوبخت به ریاست این مدرسه منصوب شد، نام آنرا به دبیرستان شهید بهشتی تغییر داد که اکنون نیز با همین نام خوانده میشود.

این مدرسه در طول زمان دچار تغییرات زیادی شد که میتوان از آن به نابودی آزمایشگاه در سال ۱۳۷۷ بر اثر آتش سوزی اشاره کرد که با همت میراث فرهنگی مورد بازسازی قرار گرفت. حیاط این مدرسه با ساخته شدن بناهایی مختلف به مرور زمان کوچکتر شد تا جایی که محمد باقر نوبخت از حیاط کوچک این مدرسه برای جنب و جوش دانش‌آموزان تاسف خورد.

آدرس مدرسه ی شاپور: رشت – میدان فرهنگ

۱ دیدگاه

  1. neda - سپتامبر 23, 2020 پاسخ

    عالی و مفید

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ملک ها را مقایسه کنید

مقایسه (0)