وبلاگ

چشمه آب شور لاکان

جاذبه های توریستی رشت قسمت سوم چشمه آب شور لاکان

در شرق روستای آقادانا پیر و در مسیر رشت به لاکان، جنگل انبوه و زیبایی وجود دارد که در دل خود چشمه آب شور لاکان را جای داده است.لاکان منطقه‌ای است واقع در جنوب رشت. در انتهای جاده رشت به لاکان جاده ای خاکی قراردارد که در اواسط آن روستای آقادانا پیر قرار دارد و. در قسمتی شرقی این روستا جنگلی انبوه و سرسبز واقع شده که در آن چشمه آب شور لاکان واقع شده است.  آب این چشمه پس از خارج شدن از دل زمین به حوضچه ای باتلاقی می ریزد که دیواره های آن با رسوبات آهکی پوشیده شده است.

آب این چشمه به دلیل دارا بودن نمک فراوان شور بوده و به همین نام هم شناخته می شود. مردم محلی آب این چشمه را مقدس دانسته و در فصل گرم سال به منظور درمان بیماری های پوستی در آن حمام می کنند.

برای دیدن این چشمه، می باید جاده رشت سراوان را طی کنید. از سمت رشت، نرسیده به موزه میراث روستایی، به روستای بالا شیخان بروید. ابتدای روستا، تابلوی بقعه آقا دانا پیر خودنمایی می کند.

تنها نشانه یافتن مسیر راه، مرد ذغال سازی است که در آن حوالی کوره دارد. او راهنمای خوبی است برای یافتن قدمگاهی خاکی که به سمت جنگل می رود. از این پس مسیر قابل شناسایی نیست و تقریبا با حدس و گمان می باید مسیر را پیدا کنید. در طول ۲۰ دقیقه پیاده روی، از ابتدای قدمگاه تا محل چشمه، تمام فضا پوشیده از گیاهانی است که به سرعت رشد کرده و جابجا تونل سبزی ایجاد کرده اند. در چنین فضای تاریکی پشه ها چشم انتظار طبیعت گردان هستند.

وسعت حوضچه چشمه آب شور آن اندازه بزرگ نیست، اما عمق آن در فصل تابستان که آب دهی آن کم است؛ حدودا ۸۰ سانتی متر می شود. در سطح حوضچه، جوشش های آب که سطح زمین  را شکافته و بیرون می زند؛ کاملا هویداست. از عجایب این چشمه حرکت آرام آن در بستری است که  آن سوتر جویباری با آب شیرین به سمت جنگل می رود. یعنی آب شور و شیرین تقریبا در یک مسیر هستند.

با اینکه بسترهای آهکی ایجاد شده و بوی نامطبوع چشمه در دیوارها این تصور را ایجاد می کند که آب گرم از زمین می تراود، ولی آب چشمه شور لاکان در اوج گرمای امرداد ماه، کاملا خنک است.

در اطراف این چشمه، گودال های کوچکی کنده شده که آب شور به داخل آن نیز نفوذ کرده است. بنظر می رسد این دست سازها، تلاش اهالی روستاست برای بهره مندی از چشمه ای که در نظر آنها شفابخش و درمان کننده بیماری های پوستی است.

 

چشمه آب شور لاکانچشمه آب شور لاکانچشمه آب شور لاکانچشمه آب شور لاکانچشمه آب شور لاکان

 

 

 

دیدنیهای رشت خانه میرزا کوچک خان

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ملک ها را مقایسه کنید

مقایسه (0)